• İstiklal Mah. 2663. Sk. No: 3/1 Esenyurt/İSTANBUL

+

Ülkemizde çöp konteynerleri imalatı ve üretimi çok gelişmiştir. Bu konuda ülkemizin bütün ihtiyacına cevap vermekle beraber diğer ülkeler ihracatta yapmaktayız. Çöp konteyneri üretiminde önemli ilke uzun süre kullanılabilirlik ve amaca hizmettir. Metal çöp konteyneri imalatı plastik çöp konteyneri imalatına göre daha zahmetlidir. Metal çöp konteynerinde kullanılan demir ve çelik oksitlendiği için paslanma riski oluşturur. Bu paslanma da zamanla çöp konteynerinin aşınmasına neden olur. Bu durumun yaşanmaması için metal çöp konteynerlerinin imalatı sırasında sıcak daldırma galvaniz işlemi uygulanır. Bu işlem bayağı zahmetli ve uzun bir işlemdir.

Kaplama yaparken sacdan meydana gelen konteyner sıcak çinkoya daldırılır. Böylece pas oluşumu engellenir ve içinde biriken suları sızdırmaz. İmalattan çöp konteyneri galvaniz işlemi yapılmış olarak çıkar. Daha çok tercih edildiği ve uzun ömürlü olduğu için metal çöp konteyneri fiyatı plastik çöp konteyneri fiyatlarından daha fazladır. En ucuz çöp kutularından metal çöp kovalarıdır. Onların kullanım aranı ise ev, iş yerleri ve bahçelerdir. Geri dönüşümü sağlamak için her çöpü kendi kutusuna atmaya özen göstermeliyiz.

Akmetal firması çöp konteyneri üretiminde kaliteyi ve uygun fiyatı hedef olarak belirlemiştir. Çinko kaplama tesisi kurarak bu alanda öncü olmuştur. İmalattan çıkan çöp konteynerlerinin yapılışı kadar kullanılışı da önemlidir.

Ne kadar iyi malzemeden konteyner üretirseniz üretin kötü bir kullanım şekliyle hiç verim alamazsınız. Çöp konteynerleri ne kadar temiz kullanılırsa kullanılsın sonuçta içinde çöp barındırırlar bu yüzden yerleşim alanlarının biraz dışına konulmalı ve düzenli olarak temiz suyla dezenfekte edilmelilerdir. Konteynerleri kullanırken kapaklarını kapalı tutmaya dikkat edelim, özellikle plastik çöp konteynerlerine sıcak nesneler atmamaya çalışalım ve her ne olursa olsun onun hepimizin malı olduğunu unutmayarak onlara zarar vermeyelim.

+

Temizlik insanlar için en önemli şeylerin başında gelir. İnsanlar sürekli başkalarıyla iletişim halindedir. İnsanlar sürekli yeme içme faaliyetlerinde bulunur. Bunlarda sürekli çöp ihtiyacını çıkarır. İnsanlar kendi çöplerini evdeki çöp kovalarına biriktirerek günde bir ya da iki günde bir dışarıda bulunan çöp konteynerlerine atarlar. Bu çöp konteyneri de yeni bir sektör oluşturmuştur. Belediyeler ya da diğer görevli kurumlar sorumlu olduğu bölgelere belirli aralıklarla çöp konteynerleri koymuştur. Bu da insanların ihtiyacını karşılamak içindir. Çok eskilerden günümüze kadar metal olan çöp konteynerleri kullanılmaktayken son zamanlarda plastik çöp konteyneri ortaya çıkmıştır.

Çöplerin geri dönüşümünü sağlamak için cam kağıt ve plastik kutuları ortaya çıkmıştır. İnsanlar evlerinde çöpleri ayrı poşetlere ayırarak uygun olan kutulara atarak bu çöpler değerlendirilir. İşte bu çöp konteyneri işini yapan bazı büyük firmalar vardır. Belediyeler ihalelerle çöp konteyneri işini firmalara verirler. Parklarda sokak başlarında bank yanlarında ve hemen hemen yerde kullanılan konteynerler çeşitli madde ve ebatlarda yapılmıştır. Üretici firmalar konteynerleri iki tekerlekli üç tekerlekli ve asma çöp konyernerleri olarak üç kategoride üretmektedir. İki tekerlekli çöp konteynerleri genelde temizlik görevlilerinin yol vs süpürürken yanlarında taşıdıkları konteynerlerdir. 120 lt ve 240 lt kapasiteli konteynerler olmak üzere iki çeşittir.120 litrelik olan konteyner 47 X 54 X 94 cm ölçülerinde yaklaşık 9 kg ağırlığındadır. Konteynerler taşınırken kesinlikle ses çıkarmaz ve rahat taşınır. Maksimum 48 kg yükleme kapasitesi olan konteynerler çeşitli renklerde bulunmaktadır.

240 litrelik konteynerler ise 60 X 75 X 107 cm ölçülerinde yaklaşık 13 kg ağırlığındadır. Maksimum taşıma kapasitesi 96 kg dir. Dört tekerlekli konteynerler ise 660 lt770 lt1100 lt olmak üzere üç grupta üretilir. Metal kollu olan 600 lt lik 264 kiloya kadar çöp taşımaktadır. İki adet frenli iki adet frensiz tekerleğe sahiptir. Standart bir boşaltıcıyla rahatlıkla kullanılabilir. Konteynerler üzerinde belediye isimleri ve logolarının baskıları yapılabilir. 770 lt lik konteynerler yine aynı özelliklere sahipken taşıma kapasitesi 308 kilodur. 1100 lt lik konteyner 440 kg çöp taşıma kapasitesine sahiptir. Dört tekerlekli konteynerlerde çeşitli renklere sahiptir. Asma çöp konteynerleri ise bank kenarlarına koyulan pratik 5 kg ağırlığında sabit kutulardır.

+

Çelik madeni yeryüzünde en çok kullanılan madenler arasındadır. İnşatlar da, ulaşım araçlarında gemilerde ve sanayide sıklıkla kullanılır. Çelik demirle birleşerek oluşmuş bir maden olduğu için, demirde oksit oluşturduğu için paslanma riski çok yüksektir. Pas çeliğin ve demirin çok çabuk yıpranmasına ve rengini kaybetmesine neden olur. Bu yıpranmayı ve deformasyonu engellemek için endüstride kaplama işlemleri uygulanır. Bunlardan en sık kullanılan yöntem çinkoyla yapılan sıcak daldırma galvaniz yöntemidir. Bu yöntem paslanmayı ve yıpranmayı engellediği için demirin ve çeliğin kullanıldığı her yerde kullanılır.

Galvaniz kaplama yöntemi pürüzlü yüzeylerde çinkonun çeliğe yapışmaması yüzünden bazen tam olarak istenilen şekilde olmaz. Bu nedenle genellikle sıcak daldırma galvaniz yöntemi yapılarak istenilen sonuca ulaşılır. Sıcak daldırma galvaniz sadece paslanma için yapılan bir uygulama olmayıp aynı zamanda malzemeyi güçlendirmek içinde sıklıkla kullanılan bir işlemdir. Bu yöntem ile çelik, çinko ve demir birleşimiyle birkaç kat daha güçlenmesine neden olur. Demir ve çelik fiziksel ortamlardan çok çabuk etkilenen ve özelliğini kaybederek yıpranan madenler arasındadır. Bu yıpranmaya en çok paslanma neden olur. Pas sadece bu maddelerin görüntülerinde değişikliğe neden olmaz aynı zamanda onların ömrünün kısalmasına da neden olur. Galvaniz sıcak daldırma yöntemi ekonomik olmasının yanı sıra çiziklere ve darbelere karşı çok dayanıklıdır.

Bu kaplama görüntü olarak da diğer kaplamalara nazaran daha estetiktir. Sıcak daldırma galvanizin sıkıntılarından biri bütüne uygulanamamasıdır. Parça parça işlemi uygulamak gereklidir. Ayrıca bozulan ya da yıpranan bir ürünü tamir edemezsiniz. Tamirden sonra tekrar galvaniz işlemi uygulamanız gerekir. Sıcak daldırma galvaniz, malzeme kabulü, yağ alma, asitte temizleme, durulama, flash kaplama, galvanizleme işlemlerden geçirerek bayağı meşakkatli bir şekilde yapılmaktadır.

+

Metal çöp konteynerleri yıllardır her mekan da kullanılmaya devam etse de kullanım kolaylığı ve çevreye olumlu katkılarından dolayı artık plastik çöp konteynerleri de günlük hayattaki yerlerini almaya başlamışlardır. Plastik çöp konteynerleri dediğimizde aklımıza evlerimiz de kullanılan çöp kutuları gelmesin. Plastik çöp konteynerleri sokak ve caddelerde kullanılmak üzere üretilmiş her türlü malzemeye ve ısıya dayanıklı ürünlerdir. Yüksek kaliteli malzemelerden üretilen plastik çöp konteynerleri sağlık açısından hiçbir risk taşımamaktadırlar. Plastik çöp konteynerleri bütün fiziksel şartlara( yanma, donma, UV ışınları) uygun olarak planlanmış ve üretilmiştir. Metal çöp konteynerleri gibi suya dayanaklı malzemelerden üretilmiştir rahatlıkla yıkanıp dezenfekte edilebilirler.

Plastik çöp konteynerleri belediyelerde, alışveriş merkezlerinde, kolay hareket ettirebildikleri için tüm hareketle alanlarda kullanılabilir. Metal çöp konteynerleri oksitlenme yapabildikleri için plastik çöp konteynerleri açık alanlarda, nemli yerlerde ve yağışın çok olduğu yerlerde daha çok kullanılırlar. Plastik çöp konteynerleri mavi, kırmızı, yeşil gibi renler de üretilabiliyorlar. Daha sonra içine atılacak çöplerin niteliğine göre renklere ayrılıyorlar. Boyut olarak 120 lt ile 1100lt arasında değişen ebatlarda plastik çöp konteynerleri mevcut. Belediye çalışanlarının çöpü kolay toplayabilmeleri için kulplu yapılan plastik çöp konteynerleri aynı zamanda kolay hareket ettirilmesi nedeniyle tekerlekli olarak üretilmiştir. Özellikle hastane ve diğer sağlık kuruluşlarında kolay hijyen sağlanması ve rahat hareket edilebilirliği sayesinde en çok tıbbı atıklar için plastik çöp konteynerleri kullanılır.

Plastik çöp konteynerlerin en önemli özelliği kullanımı bitince tekrar geri dönüşüme kazandırılabilmesidir. AB kriterlerine uygun olarak hazırlanan plastik konteynerlerin 4 tekerlekli olması her hava şartında kullanılabilmesi, içi içe geçirerek fazla yer kaplamadan muhafaza edilme gibi özellikleri avantajlarından bazılarıdır. Üzerinde ait olduğu yerin iletişim bilgileri yazar.

+

Çöplerimizi bıraktığımız çöp kovaları daha önce teneke ya da plastik bidonlar şeklindeydi. Hafif malzemeden yapıldıkları için sabit duramayıp çoğu zaman devriliyorlardı. Buda çöplerin yere dökülmesine sularının sızmasına ve kötü bir görüntüye neden oluyordu. Artık günümüzde çok kaliteli malzemeden yapılan uzun ömürlü, sağlıklı ve kullanışlı çöp konteynerleri var. Bu konteynerler paslanmaya ve delinmeye karşı sıcak daldırma galvaniz işlemiyle çinko ile kaplanarak güçlendirilmektedirler.

Metal çöp konteynerleri böylelikle daha uzun ömürlü ve daha kullanışlı bir hale geliyor. Sıcak daldırma çöp konteynerleri çeşitli ebatlarda üretiliyor. www.Akmetal.com.tr web sitesinde ihtiyacınıza göre her türlü çöp konteynerini bulabilirsiniz. Sıcak daldırma çöp konteyneri çeşitleri şöyledir. 240 litre sıcak daldırma çöp konteynerinin gövdesi ve kapağı sacdan imal edilmiştir yanları preslenerek konteynere diren sağlanmıştır. Ağzı profille çevrilerek vurma ve darbelere karşı eğilmesi engellenmiştir. İki ayağı vardır ve kolay taşınması için yanlarında kolları mevcuttur. 400 litre sıcak daldırma çöp konteyneri ise aynı özelliklere sahip olmakla beraber daha geniş çöp alma kapasitesine sahiptir. 800 litre sıcak daldırma bombe kapa çöp konteyneri ve 800 litre damper kapak çöp konteyneri kapak modellerine göre ayrılan en büyük çöp konteynerleridir. Sıcak daldırma çöp konteynerler çok yüksek derecede mikronla kaplanmış ve TSE standartlarına uygun olarak üretilmişlerdir.

Çöp konteynerlerinin ön yüzünde ait olduğu belediyenin ismi, iletişim bilgileri temiz çevre sloganı ve kutuya çöp atan insan resmi bulunur. Arka yüzünde ise üretilen firmanın ismi ve iletişim bilgileri bulunur. Sıcak daldırma çöp konteynerlerinin imalat aşaması çok fazla zahmetlidir. Amaç tabanın delinmezliğini sağlayarak etrafa pis koku yayılmasını engellemektir. Şuan ülkemizdeki belediyelerin çoğunda sıcak daldırma galvaniz çöp konteyneri kullanılmaktadır.

+905331381484