SICAK DALDIRMA GALVANİZ KAPLAMA YÖNTEMİ

SICAK DALDIRMA GALVANİZ KAPLAMA YÖNTEMİ

                Çelik madeni yeryüzünde en çok kullanılan madenler arasındadır. İnşatlar da,  ulaşım araçlarında gemilerde ve sanayide sıklıkla kullanılır. Çelik demirle birleşerek oluşmuş bir maden olduğu için, demirde oksit oluşturduğu için paslanma riski çok yüksektir. Pas çeliğin ve demirin çok çabuk yıpranmasına ve rengini kaybetmesine neden olur. Bu yıpranmayı ve deformasyonu engellemek için endüstride kaplama işlemleri uygulanır.  Bunlardan en sık kullanılan yöntem çinkoyla yapılan sıcak daldırma galvaniz yöntemidir. Bu yöntem paslanmayı ve yıpranmayı engellediği için demirin ve çeliğin kullanıldığı her yerde kullanılır.

              Galvaniz kaplama yöntemi pürüzlü yüzeylerde çinkonun çeliğe yapışmaması yüzünden bazen tam olarak istenilen şekilde olmaz. Bu nedenle genellikle sıcak daldırma galvaniz yöntemi yapılarak istenilen sonuca ulaşılır. Sıcak daldırma galvaniz sadece paslanma için yapılan bir uygulama olmayıp aynı zamanda malzemeyi güçlendirmek içinde sıklıkla kullanılan bir işlemdir. Bu yöntem ile çelik, çinko ve demir birleşimiyle birkaç kat daha güçlenmesine neden olur. Demir ve çelik fiziksel ortamlardan çok çabuk etkilenen ve özelliğini kaybederek yıpranan madenler arasındadır. Bu yıpranmaya en çok paslanma neden olur. Pas sadece bu maddelerin görüntülerinde değişikliğe neden olmaz aynı zamanda onların ömrünün kısalmasına da neden olur. Galvaniz sıcak daldırma yöntemi ekonomik olmasının yanı sıra çiziklere ve darbelere karşı çok dayanıklıdır.

                Bu kaplama görüntü olarak da diğer kaplamalara nazaran daha estetiktir. Sıcak daldırma galvanizin sıkıntılarından biri bütüne uygulanamamasıdır. Parça parça işlemi uygulamak gereklidir. Ayrıca bozulan ya da yıpranan bir ürünü tamir edemezsiniz. Tamirden sonra tekrar galvaniz işlemi uygulamanız gerekir. Sıcak daldırma galvaniz,  malzeme kabulü, yağ alma, asitte temizleme, durulama, flash kaplama, galvanizleme işlemlerden geçirerek bayağı meşakkatli bir şekilde yapılmaktadır.

Paylaş