METAL ÇÖP KONTEYNERLERİ

METAL ÇÖP KONTEYNERLERİ

               Etraftaki ve evdeki çöplerin çevreye zarar vermemesi için uygun koşullarda muhafaza edilmesi gereklidir. Bunun için sokak ve caddelerde çöp konteynerleri kullanılmaktadır. Çöp konteynerlerinde dikkat edilecek en önemli unsur kullanılan konteynerin sağlam ve kullanışlı olmasıdır. Metal çöp konteynerleri bu yüzden yazın çok sıcak olan alanlar dışında tüm sokak ve caddelerde kullanılan çöp konteynerleridir. Metal çöp konteynerleri uzun süre kullanılmak için üretilmiş yılarca bozulmadan kullanılabilen ürünlerdir.

             Metal konteynerler sağlık için bir sorun teşkil etmedikleri için çok fazla tercih edilirler ve neredeyse her apartmanın önünde görürüz. Evler için özel üretilmiş küçük metal çöp konteynerleri de vardır. Metal çöp konteynerlerin diğer çöp için kullanılan malzemelerden ayrılan özelliği kolay yıkanabilir olması ve uzun yıllar kullanılabilmesidir. Plastik malzemeden yapılan çöp kutuları fiziksel şartların ve atılan çöplerin etkisiyle kısa süre sonra etkinliğini kaybederler. Metal çöp konteynerlerinin kullanımında yapılan yanlışlıklardan biri kapağını sürekli açık bırakarak kokusunun gideceği inanışıdır. Oysaki metal çöp konteynerlerinin kapaklı olmasının nedeni kapağını kapalı tutarak etrafa koku yayılmasını önlemektir. Metal çöp konteynerlerinde bütün çöpler aynı kutulara konulmazlar çeşit çeşit metal konteynerler vardır. Bunlar cam atıklar, plastik atıklar, kâğıt atıklar gibi çöplerin çeşitlerine göre ayrılır.

            Bu sayede atılan çöplerden işe yarayanlar tekrar kullanılmak üzere geri dönüşüme gönderilirler. Artık günümüzde yıllar önce sokaklarımıza hakim olan her köşe başında bir çöp, çöp torbası görüntüsünden bütün gün geçmek bilmeyen kokudan kurtulduk. Çünkü artık belediyeler her köşe başına metal çöp konteynerlerinden koyarak çöplerin belirli bir düzenle toplanması sağlamış, günün belli saatlerinde çöp kamyonlarıyla konteynerlerin içleri boşaltılmaktadır. Metal çöp  konteynerler de kapakta ve yanlarda açma kulpları bulunur. Tekerlekli olması kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Paylaş