ÇÖP KOVALARI VE KULLANIMI

ÇÖP KOVALARI VE KULLANIMI

             Kimse evinde ya da çevresinde çöplerin verdiği kötü koku ve görüntü kirliliğini istemez. Zaten uzun süre bekletilen çöpler tehlikeli bakterilerin oluşumuna neden olurlar. Televizyonlarda görürüz bazı insanlar evlerindeki kullanılmayan eşyaları atmaya kıyamaz ve zamanla onlara bağımlılık geliştirirler. Hatta bir zaman sonra evlerindeki çöple yetinmeyerek dışarıdan çöp toplayıp eve getirmeye başlarlar. Bu biriken çöpler etrafa çok kötü koku yaymaya başlatınca çevredeki insanların şikayetiyle belediyeden görevliler gelir ve çok kötü bir çöp evle karşılaşılır. İşte biz de böyle bir şey yaşamak istemiyorsak önce evimizden başlamalıyız.

             Öncelikle evlerimizde ve iş yerlerimiz de pratik ve kullanışlı mutfak ya da banyolarda kullanılmak üzere metal çöp kovaları bulundurmalıyız. Bu kovaların içine çöp torbaları geçirirsek şayet hijyeni de sağlamış oluruz. Ev dekorasyonlarımızla uyumlu renk ve desende birçok çöp kovası bulabiliriz. İhtiyaçlarımıza göre gerekli bir ebatta seçebiliriz.  Metal çöp kovaları çelikten üretildikleri için paslanma gibi bir sıkıntı yaşatmazlar. Galvaniz işlemine tabii tutuldukları için uzun ömürlüdür ve sızdırma yapmazlar. Evlerden sonra sıra bahçelere gelir.

              Bahçelerde kullanılan metal çöp kovaları genelde ayaklıdır. Ve sigara atıklarını da çevre yerine çöp kovalarına atmak için bölmeler yapılmıştır üzerinde. Plastikten yapılan çöp kovaları da vardır ama ev kullanımı açısından metal çöp kovaları daha kullanışlıdır. İç mekanlarda genellikle içi kovalı, küllüklü ve boyalı çöp kovaları tercih edilir. Ebatları standart olanlar 24×24 genişlik 57 cm yükseklik şeklindedir. Dış mekanlarda ise tek ayaklı, dört ayaklı, pratik ayaklı, duvar tipi, çift kovalı metal çöp kovaları şeklinde çeşitleri mevcuttur. Bir de geri dönüşümlü çöp kovaları vardır ki bunlar kağıt, metal ve plastik olmak üzere üç bölümdür ve çöpler geri dönüşüme kazandırılır.

Paylaş