ÇÖP KONTEYNERLERİNİN İMALATI

ÇÖP KONTEYNERLERİNİN İMALATI

           Ülkemizde çöp konteynerleri imalatı ve üretimi çok gelişmiştir. Bu konuda ülkemizin bütün ihtiyacına cevap vermekle beraber diğer ülkeler ihracatta yapmaktayız. Çöp konteyneri üretiminde önemli ilke uzun süre kullanılabilirlik ve amaca hizmettir. Metal çöp konteyneri imalatı plastik çöp konteyneri imalatına göre daha zahmetlidir. Metal çöp konteynerinde kullanılan demir ve çelik oksitlendiği için paslanma riski oluşturur. Bu paslanma da zamanla çöp konteynerinin aşınmasına neden olur. Bu durumun yaşanmaması için metal çöp konteynerlerinin imalatı sırasında sıcak daldırma galvaniz işlemi uygulanır. Bu işlem bayağı zahmetli ve uzun bir işlemdir.

             Kaplama yaparken sacdan meydana gelen konteyner sıcak çinkoya daldırılır. Böylece pas oluşumu engellenir ve içinde biriken suları sızdırmaz. İmalattan çöp konteyneri galvaniz işlemi yapılmış olarak çıkar. Daha çok tercih edildiği ve uzun ömürlü olduğu için metal çöp konteyneri fiyatı plastik çöp konteyneri fiyatlarından daha fazladır. En ucuz çöp kutularından metal çöp kovalarıdır. Onların kullanım aranı ise ev, iş yerleri ve bahçelerdir. Geri dönüşümü sağlamak için her çöpü kendi kutusuna atmaya özen göstermeliyiz.

Akmetal firması çöp konteyneri üretiminde kaliteyi ve uygun fiyatı hedef olarak belirlemiştir. Çinko kaplama tesisi kurarak bu alanda öncü olmuştur. İmalattan çıkan çöp konteynerlerinin yapılışı kadar kullanılışı da önemlidir.

            Ne kadar iyi malzemeden konteyner üretirseniz üretin kötü bir kullanım şekliyle hiç verim alamazsınız. Çöp konteynerleri ne kadar temiz kullanılırsa kullanılsın sonuçta içinde çöp barındırırlar bu yüzden yerleşim alanlarının biraz dışına konulmalı ve düzenli olarak temiz suyla dezenfekte edilmelilerdir. Konteynerleri kullanırken kapaklarını kapalı tutmaya dikkat edelim, özellikle plastik çöp konteynerlerine sıcak nesneler atmamaya çalışalım ve her ne olursa olsun onun hepimizin malı olduğunu unutmayarak onlara zarar vermeyelim.

Paylaş