Çöp konteyneri temizliği nasıl yapılır?

Çöp konteyneri temizliği nasıl yapılır?

çöp konteyneri temizliği nasıl yapılır?Temizlik insanlar için en önemli şeylerin başında gelir. İnsanlar sürekli başkalarıyla iletişim halindedir. İnsanlar sürekli yeme içme faaliyetlerinde bulunur. Bunlarda sürekli çöp ihtiyacını çıkarır. İnsanlar kendi çöplerini evdeki çöp kovalarına biriktirerek günde bir ya da iki günde bir dışarıda bulunan çöp konteynerlerine atarlar. Bu çöp konteyneri de yeni bir sektör oluşturmuştur. Belediyeler ya da diğer görevli kurumlar sorumlu olduğu bölgelere belirli aralıklarla çöp konteynerleri koymuştur. Bu da insanların ihtiyacını karşılamak içindir. Çok eskilerden günümüze kadar metal olan çöp konteynerleri kullanılmaktayken son zamanlarda plastik çöp konteyneri  ortaya çıkmıştır.

Çöplerin geri dönüşümünü sağlamak için cam kağıt ve plastik kutuları ortaya çıkmıştır. İnsanlar evlerinde çöpleri ayrı poşetlere ayırarak uygun olan kutulara atarak bu çöpler değerlendirilir. İşte bu çöp konteyneri işini yapan bazı büyük firmalar vardır. Belediyeler ihalelerle çöp konteyneri işini firmalara verirler. Parklarda sokak başlarında bank yanlarında ve hemen hemen yerde kullanılan konteynerler çeşitli madde ve ebatlarda yapılmıştır. Üretici firmalar konteynerleri iki tekerlekli üç tekerlekli ve asma çöp konyernerleri olarak üç kategoride üretmektedir. İki tekerlekli çöp konteynerleri genelde temizlik görevlilerinin yol vs süpürürken yanlarında taşıdıkları konteynerlerdir. 120 lt ve 240 lt kapasiteli konteynerler olmak üzere iki çeşittir.120 litrelik olan konteyner  47 X 54 X 94 cm ölçülerinde yaklaşık 9 kg ağırlığındadır. Konteynerler taşınırken kesinlikle ses çıkarmaz ve rahat taşınır. Maksimum 48 kg yükleme kapasitesi olan konteynerler çeşitli renklerde bulunmaktadır.

 240 litrelik konteynerler ise 60 X 75 X 107 cm ölçülerinde yaklaşık 13 kg ağırlığındadır. Maksimum taşıma kapasitesi 96 kg dir. Dört tekerlekli konteynerler ise 660 lt770 lt1100 lt olmak üzere üç grupta üretilir. Metal kollu olan 600 lt lik 264 kiloya kadar çöp taşımaktadır. İki adet frenli iki adet frensiz tekerleğe sahiptir. Standart bir boşaltıcıyla rahatlıkla kullanılabilir. Konteynerler üzerinde belediye isimleri ve logolarının baskıları yapılabilir. 770 lt lik konteynerler yine aynı özelliklere sahipken taşıma kapasitesi 308 kilodur. 1100 lt lik konteyner 440 kg çöp taşıma kapasitesine sahiptir. Dört tekerlekli konteynerlerde çeşitli renklere sahiptir. Asma çöp konteynerleri ise bank kenarlarına koyulan pratik 5 kg ağırlığında sabit kutulardır.

Paylaş